Kao pravi sladokusac, jako mi je bilo teško uopšte da počnem da pišem o ovoj temi. Ako nešto volim, to su slatki specijaliteti bilo da je običan keks ili mega torta. U svakom slučaju, budite sigurni da sam uzela sve faktore u obzir kako bih napravila listu 5 Najboljih Poslastičarnica u Beogradu.
Da se razumemo na samom početku teksta, jako je veliki broj slatkih kuća i poslastičarnica u Beogradu.
Ne postoji šansa da se proba apsolutno svaki slatkiš. Međutim, pošto sam veći deo svog života provela baš u našem glavnom gradu, imala sam više nego dovoljno vremena da posetim većinu naših poslastičarnica “na glasu”.
Uz to, imamo tu sreću da su većina mojih prijatelja i prijateljica ogromni obožavaoci slatkog sveta, pa ćemo uzeti i njihove predloge u obzir. Ono šta je meni bitno kod poslastičarnica uključuje sam kvalitet kolača ili torte, higijenu samog mesta, ukus, i naravno cenu.
Ovo nije tekst o premium mestima sa prosecnim kvalitetom slatkih proizvoda.
Naprotiv, ovo je preporuka jednog serijskog sladokušca drugom. Tako da, bez daljeg odlaganja hajde da čujemo o 5 Najboljih Poslastičarnica u Beogradu.

Pelivan

Većina ljudi je čula za Pelivan budući da je to naša najstarija poslastičarnica na državnom nivou. Otvorena je 1851. godine na Trgu Republike i vrlo brzo postala omiljena poslastičarnica u Beogradu.
Obzirom na to da ova slatka kuća aktivno radi već 171 godinu, zaslužuje prvo mesto na našoj listi. Kada neki objekat opstaje toliko dugo na tržištu, nema potrebe postavljati pitanje da li su im proizvodi kvalitetni. Jednom godišnje, a nekad i česće, Pelivan deli besplatan sladoled. Ono što je zanimljivo kada govorimo o Pelivanu jeste to da je ova beogradska poslastičarnica nekada snabdevala Kraljevski dvor naše države. Čak je i Ivo Andrić pisao o Pelivanu.
Poslastičarnica Pelivan nalazi se u Bulevaru Kralja Aleksandra, broj 20.
A sada, da se pozabavimo sadašnjošću i šta obavezno probati ovde. Obzirom na to da su ukusi različiti, predložićemo više popularnih kolača. Kada je reč o mlađem delu srpske populacije, većina mlađih potrošača ovde kupuje Moskva tortu, i Pelivan kolač. Stariji se češće opredeljuju za baklave, šampite, bozu, i alve. Međutim, svi gosti ove predivne orijentalne poslastičarnice se slažu da je sladoled božanstven.
Balkan Baklava

Da nastavimo u istom tonu, druga najcenjenija poslastičarnica u Beogradu je definitivno Balkan Baklava. Obzirom na to da sam sama imala prilike da probam njihove poslastice, odgovorno tvrdim da necete pogresiti ukoliko odlučite da je posetite.
Prave potpuno autentične baklave po turskim receptima. Što se tiče mog ličnog izbora, toplo preporučujem da probate baklave sa pistaćima. Ne mogu da kažem da su baklave jeftine, ali svaki dinar koji odlučite da probate u Balkan Baklavi vredi. I to kažem sa punom odgovornošću.
Ono što dodatno želim da istaknem kod ove poslastičarnice jeste to da su baklave u svako doba dana sveže.
Kada govorimo o sveukupnom izboru slatkiša najpopularnije baklave uključuju tulumbe, razne vrste baklava, kadaif, šekerpare, itd. Balkan Baklava takođe nudi uslugu dostave na kućnu adresu, tako da ako nemate vremena da posetite Carice Milice 15, njihove baklave će se za tili čas naći na vašoj adresi.
Ćao Šećeru

Da napravimo malu diverziju od tradicionalne, orijentalne škole poslastica, vreme je da porazgovaramo o Ćao Šećeru. Iako su relativno novi na tržištu, Ćao Šećeru je među mojim omiljenim poslastičarnicama u gradu.
Potpuno jedinstvena, ukusna, i čista, ova poslastičarnica beleži sve veću posećenost. Ono što je meni prvo privuklo pažnju kod ovih sladokusaca jeste to da su njihovi kolači potpuno prirodni, posni, veganski. I kao što samo ime kaže, Ćao Šećeru pravi svoje poslastice bez dodatog šećera ili ti sa minimalnim sadržajem prirodnog šećera.
Ovo ne znači da njihove poslastice nisu ukusne, naprotiv, visoko su cenjene. Na njihovom sajtu možete naći listu svih sastojaka koje redovno koriste i to je koštunjavo voće, organske kokosove listiće, urme, pomorandže, organski kakao, i jos mnogo prirodnih sastojaka. Naravno, njihovi slatkiši jesu malo skuplji od proseka, ali kada se koriste isključivo prirodni sastojci, prirodno je da proizvodi budu malo skuplji. Ćao Šećeru pravi torte po meri, kremove, kolače, bombice, torte, itd. Što bi značilo da je jako širok dijapazon proizvoda koje možete probati.
Slatkoteka

Slatkoteka predstavlja franšizu i posluje u tri objekta širom grada uključujuči Slatkoteku Dorćol, Slatkoteku Novi Beograd, i Slatkoteku 3 koja se nalazi u Bulevaru Kralja Aleksandra. Ono što prvo možemo primetiti je da su lokacije veoma pristupačne. Ono što je prvi pokazatelj da su njihovi slatkiši cenjeni je sama franšiza.
Da pređemo na glavnu stvar, poslastice. Slatkoteka svoju prodaju bazira na sledećim proizvodima: krofnama (to je zapravo glavni proizvod koji preporučujem da probate), torte, slatkolade, braunije, itd. Pomenuti proizvodi su jako raznovrsni što znači da postoji slatkiš koji će se svideti svakom od vas.
Uz to, Slatkoteka nudi usluge keteringa čak i za korporativne potrebe, i dostave. Obzirom na to da sam serijski sladokusac, verujte mi kada kažem da će vam njihove krofne zasigurno popraviti dan.
Cake Factory

A sada, da se posvetimo najpopularnijem slatkišu koje predstavlja neizostavni deo svake proslave, tortama. Ukoliko želite vrhunske torte, Cake Factory je tu da zadovolji sve vaše želje. Cake Factory svoje torte i kolače pravi po originalnoj, tradicionalnoj recepturi. Međutim, nude i vrhunske inovativne torte po vašoj želji i ukusu.
Pored ukusa, kvalitet torti je zagarantovan, i Cake Factory ulaže puno truda u sam izgled i dizajn torte. Dakle, možete birati između Svadbenih Torti, Svečanih Torti, Dečijih Torti, i Kolača bilo da su sitni ili komadni.
Ono što je zanimljivo kod Cake Factory poslastičarnice je da za svaku desetu kupovinu kolača, jedan dobijate gratis. Što se tiče besplatne dostave, Cake Factory nudi ovu uslugu kada je reč o dečijim igraonicama. Moji omiljeni ukusi koje toplo preporučujem uključuju Moskvušnit, Europlazmu, Boem, Esterhazi, i Ferrero Rocher. Cena kilograma torte se kreće oko 1900 dinara.